Banner pagini scolare
ACASA

Proiect didactic - limba romana

PDFImprimareEmail Scris de <a href="index.php?option=com_comprofiler&task=userProfile&user=473"><span class="small">inv. Rodica Lazar</span></a> Joi, 04 Martie 2010 20:28

Invatamant prescolar si primar - Invatamant primar planuri lectie proiecte educatie

Şcoala Gimnazialã Tihãu ÎNVĂŢĂTOARE : Lazar Rodica

DATA : 8. 05. 2008

CLASA : a III a

ARIA CURRICULARĂ : Limbã şi comunicare

DISCIPLINA : Limba românã

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : Vara

SUBIECTUL: Recapitulare : Pãrţi de vorbire şi pãrţi de propoziţie       

TIPUL LECŢIEI : Consolidarea cunoştinţelor  dobândite despre pãrţi de vorbire şi pãrţi de propoziţie îvãţate;       

SCOPUL LECŢIEI : cunoaşterea pãrtilor de vorbire şi a pãrţilor de propoziţie învãţate ;         

OBIECTIVE DE REFERINŢÃ:             

4.4. - sã realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate;            

2.6. - sã manifeste cooperare în diferite situaţii de comunicare;    

2.2. - să utilizeze corect părţile vorbire studiate în enunţuri / texte proprii;       

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :       Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :   

O1 – să scrie corect cuvinte, enunţuri proprii;    

O2 – să  recunoască părţile de vorbire studiate;   

O3 – să analizeze gramatical părţile de vorbire, precizând categoriile gramaticale;   

O4 – să completeze spaţiile lacunare cu părţile de vorbire corespunzătoare;   

O5 – să precizeze sinonime şi antonime pentru substantivele date;   

O6 – să transforme substantive în adjective şi invers;   

O7 – să construiască enunţuri cu valori gramaticale diferite ale unui cuvânt dat; 

STRATEGII DIDACTICE :Metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, analiza gramaticalã, observaţia, copacul ideilor, jocul didactic, munca  independentã;

Durata : 1 oră de curs

 Mijloace de învăţământ:  Manualul, caietul tip, fişe de evaluare .Forme de organizare: frontal, individual, pe grupeBibliografie: Metodica predarii limbii si literaturii romane la clasele I-IV” EDP, Bucuresti, 2003 

 - Desfãşurarea lecţiei 

-  ETAPELE LECŢIEI                            

 CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI                                                                                     

ACTIVITATEA   ELEVILOR          

RESURSEPROCEDURALE MATERIALE

1. Moment organizatoric (1min)    Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în  activitatea de pregătire.Se pregătesc pentru începerea orei de limba şi literatura română  conversaţia    Manuale, caiete tip, caiete mici, instrumente de scris. 

2. Captarea atenţiei (4min)  Captarea atentiei elevilor se face prin elementul surpriza şi anume pe adresa Şcolii Gimnaziale Tihãu a sosit un colet destinat elevilor clasei a III-a.Înainte sã deschidem coletul va trebui sã rezolvãm un rebus.Elevii asculta cu interes si sunt uimiti de faptul cã pot s-o ajute pe Albã-ca-Zãpada.    

Conversaţia      

3. Reactualizarea cunostintelor(4 min) Se va completa un rebus din care reiese titlul lectiei (Anexa 2)Se rezolvã rebusul la flipchart. Conversaţia  flipchart.

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor (4min)  Astăzi vom recapitula pãrţile de vorbire şi partea de propoziţie învãţatã împreunã cu personaje din poveşti.Prezint elevilor imaginea pe flipchart în care sunt prezentaţi piticii Albei ca Zăpada, rãpiţi de mama vitregã şi transformaţi în pitici de grãdinã.Solicit un elev să  recunoască personajele.Deschid coletul şi înãuntru vom gãsi o scrisoare al carei expeditor este Albã-ca-Zãpada.   (Anexa 1)Se citeşte scrisoarea trimisã de Albã ca Zãpada.  Se vor anunţa obiectivele într-o formǎ accesibilǎ.Urmãresc imaginea si prezintã personajele.  Ascultã mesajul transmis de Albã ca Zãpada.       Explicaţia         Observaţia -caiete  -flipchart.

5.Dirijarea învăţării (33 min)    

       Scriu titlul lecţiei pe tablă:              

   Recapitulare    Pãrţi de vorbire. Pãrţi de propoziţie.     

  Fiecarui pitic îi corespunde o fişã de lucru care cuprinde exerciţii de activizare si îmbogãtire a vocabularului, aşadar fiecare pitic aduce sarcinile de lucru, iar dacã elevii rezolvã corect cerinţele piticul va fi eliberat de vraja .Ei vor să vadă dacă clasa noastră e pregătită să-i salveze. Solicit elevilor să  rezolve la flipchart exerciţiile din plicuri. ( Anexa 3)       

Le voi cere să verbalizeze constant modul de rezolvare al exerciţiilor, corectând eventualele greşeli.     

Fiecare pitic îi va corecta în rezolvarea exerciţiilor efectuate la final. Procedez în mod analog pentru rezolvarea celorlalte exerciţii  propuse. Deoarece au ajutat-o pe Alba ca Zãpada sã salveze piticii, aceasta le-a trimis în dar o fişã de lucru pe care o vor rezolva în clasã dacã timpul le va permite. În cazul în care nu vor reuşi sã o rezolve în clasã, o vor primi ca temã.Le împart fişele,  cerându-le să rezolve exerciţiile, apoi să coloreze.  (Anexa 4)   

Vor primi diplome de la Albã ca Zãpada prin care îi felicitã şi le mulţumeste pentru ajutorul acordat. (Anexa 5)Deschid caietele, scriu data şi titlul lecţiei pe caiete. Vor rezolva pe rând exerciţiile trimise de pitici în plic.    Scriu la tablă şi în caiete. Ies la flipchart pentru a rezolva exerciţiile. Vor scrie exerciţiile pe Caiete. Urmãresc corecturile fãcute de pitic.   Rezolvă fişele de M.I. Elevii primesc fişele şi rezolvă sarcinile.    Primesc diplomele.    Exerciţiul    Conversaţia     Observaţia      Exerciţiul

Munca  independenta- manualul- caietul         - piticii;Plicuri cu exerciţii6. Obţinerea performanţei (3min) Se copleteazã scrisoarea cãtre pãrinţi( Anexa 6)Completeazã scrisoareacãtre pãrtinţi. Activitate frontalăConversaţia  

6. Încheierea activitãţii (1min) Fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a lecţiei şi dau elevilor tema pentru acasă. Ascultã aprecierile fãcute şi noteazã tema de casã. Caietul tip 


rssfeed Trimite unui prieten!
Email Favoriten Twitter Facebook Myspace Digg Technorati blogger google reddit YahooWebSzenario



( 5 Voturi )

Adaugă comentariu


Codul de securitate
Actualizează

Concurs articole

Ajutati-ne sa-l salvam pe cevi.

Formular cerere Reprograph

Proiect National

Asociatia culturala maine

Proiecte speciale

Evaluare Nationala Autor